RNS1D101MDN1
Mfr.Part #
RNS1D101MDN1
Manufacturer
Nichicon
Package/Case
Datasheet
RNS1D101MDN1
Description
CAP ALUM POLY 100UF 20% 20V T/H
Stock
593
Manufacturer :
Nichicon
Product Category :
Aluminum - Polymer Capacitors
Applications :
General Purpose
Capacitance :
100 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :
15mOhm
Features :
Impedance :
Lifetime @ Temp. :
2000 Hrs @ 105°C
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-55°C ~ 105°C
Package / Case :
Radial, Can
Product Status :
Active
Ratings :
Ripple Current @ High Frequency :
4.5 A @ 100 kHz
Ripple Current @ Low Frequency :
450 mA @ 120 Hz
Surface Mount Land Size :
Tolerance :
±20%
Type :
Polymer
Voltage - Rated :
20 V